در facebook به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در reddit به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید
شما اینجا هستید: خانه » مقالات » وب سایت » 16 اصطلاح تخصصی طراحی سایت که هر کسی باید بداند
همانند هر شغل و مهارت دیگری، طراحی سایت نیز دارای اصطلاح تخصصی طراحی سایت مختلفی است در این مطلب قصد داریم تا شمارا با این اصطلاحات تخصصی طراحی سایت آشنا کنیم.
اصطلاحات تخصصی طراحی سایت که هر کسی باید بداند
target

هدف از این مقاله

1.آشنایی با اصطلاحات طراحی سایت برای طراحان
2.افزایش اطلاعات برای کارفرمایان

schedule time زمان icon

تاریخ به‌روزرسانی

1399-09-12

level icon سطح level-up

سطح مقاله

پیشرفته

circle-time-icon-4

زمان تقریبی مطالعه

7 دقیقه

اصطلاح تخصصی طراحی سایت : بدون هیچ شکی طراحی سایت یکی از مهم‌ترین بخش‌های فرایند فعالیت در فضای اینترنت و تجارت الکترونیک به‌حساب می‌آید. درواقع در مرحله طراحی سایت است که هسته اصلی سایت تشکیل‌شده و سایر بخش‌ها بر روی آن بنا می‌شود.

امروزه طراحی سایتی یکی از پردرآمدترین شغل‌ها درزمینه کامپیوتر به‌حساب می‌آید و افراد می‌توانند با فراگیری این مهارت به‌راحتی در این فضا فعالیت داشته باشند و کسب درآمد کنند.

همانند هر شغل و مهارت دیگری، طراحی سایت نیز دارای اصطلاح تخصصی طراحی سایت مختلفی است که در این مطلب قصد داریم تا شمارا با این اصطلاحات تخصصی طراحی سایت آشنا کرده و در رابطه با هر یک از این اصطلاحات توضیحاتی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید تا نگاهی به این اصطلاحات تخصصی بیاندازیم.

1- وایرفریم

اگر اصطلاح تخصصی طراحی سایت وایر فریم را شنیده‌اید ولی معنی آن را نمی‌دانید، باید گفت وایر فریم درواقع یک نمونه اولیه از سایت است که در آن نحوه چیدمان و اندازه هر یک از المان‌هایی که قرار است در سایت نمایش داده شود، مشخص می‌شود.

به‌عنوان‌مثال در وایر فریم یک سایت مشخص می‌شود که هر بخش باید در کدام قسمت قرارگرفته و در چه اندازه‌ای باشد. در وایر فریم‌ها اندازه فونت متن‌ها، رنگ‌ها و تصاویر گرافیکی مدنظر نیست و درواقع با وایر فریم است که طرح اولیه سایت ایجادشده و در آن طرح‌بندی صفحه وب نشان داده می‌شود و مشخص می‌شود که چه عناصر رابطی باید بر روی صفحه قرار گیرد.

وایرفریم اصطلاح تخصصی طراحی سایت
وایرفریم اصطلاح تخصصی طراحی سایت

2- طراحی گرافیکی یا UI

فرآیند طراحی گرافیک یا UI وب سایت درواقع بر اساس وایر فریم نهایی صورت گرفته و در آن ظاهر نهایی المان‌های سایت طراحی می‌شود و درنهایت خروجی کار تحت عنوان یک تصویر گرافیکی ارائه می‌شود که نمای اصلی و نهایی سایت را نشان می‌دهد. یکی از اصطلاحات تخصصی طراحی سایت UI است.

طراحی گرافیکی یا UI (اصطلاح تخصصی طراحی سایت)
طراحی گرافیکی یا UI (اصطلاح تخصصی طراحی سایت)

3- پیاده سازی سایت

به فرآیند کد نویسی و برنامه نویسی طرح گرافیک سایت و تمامی امکانات مدنظر، پیاده سازی سایت گفته می‌شود. در انتهای این پروسه تمامی امکانات بر روی سایت قرارگرفته و قابل‌استفاده خواهد بود و شما می‌توانید داده‌های موردنظر خود را بر روی سایت قرار دهید تا کاربران بتوانند از آن استفاده کنند. اگر در هنگام عقد قرارداد با اصطلاح تخصصی طراحی سایت پیاده‌سازی سایت مواجه شدید، باید درک درستی از معنای آن داشته باشید.

پیاده سازی سایت (اصطلاح تخصصی طراحی سایت)
پیاده سازی سایت (اصطلاح تخصصی طراحی سایت)

4- باگ

هر بخشی از سایت که بر اساس برنامه‌ریزی‌های قبلی به‌درستی کار خود را انجام ندهد، یک باگ محسوب می‌شود. درواقع می‌توان گفت باگ تناقضات طرح با وب سایت پیاده‌سازی شده به‌حساب می‌آید.

باگ یکی دیگر از اصطلاحات تخصصی طراحی سایت
باگ یکی دیگر از اصطلاحات تخصصی طراحی سایت

5- ریسپانسیو یا واکنش گرا

امروزه یکی از مهم‌ترین اصطلاحات تخصصی طراحی سایت، ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن یک سایت است که به آن معنی است که سایت بتواند در سایزهای مختلف صفحه‌نمایش بدون مشکل و به‌درستی نمایش داده شود. به‌عنوان‌مثال در صفحات کوچک‌تر موبایل و یا تبلت سایت نباید به هم بریزد و باید به‌درستی به کاربر نمایش داده شود.

ریسپانسیو یا واکنش گرا اصطلاح تخصصی طراحی سایت
ریسپانسیو یا واکنش گرا اصطلاح تخصصی طراحی سایت

6- سیستم تیکتینگ

سیستم تیکتینگ درواقع یک سیستم است که با استفاده از آن می‌توان درخواست‌های موردنظر خود را ثبت کرد و موارد را به‌صورت مکتوب تا برطرف شدن مشکل آن پیگیری کرد. اکثر مواردی که لازم است تا توسط تیم پشتیبانی پیگیری شود، در سیستم تیکتینگ توسط تیکت ثبت خواهد شد و همچنین با استفاده از این سیستم می‌توان فایل‌ها و نامه‌ها را ردوبدل کرد.

سیستم تیکتینگ (اصطلاحات تخصصی طراحی سایت)
سیستم تیکتینگ (اصطلاحات تخصصی طراحی سایت)

7- تیکت

قالب سایت (اصطلاح تخصصی طراحی سایت)
قالب سایت (اصطلاح تخصصی طراحی سایت)

به هر درخواستی که از سوی مشتری و با استفاده از سیستم تیکتینگ ارسال می‌شود، یک تیکت می‌گویند. پس در هرزمانی که اصطلاح تخصصی طراحی سایت تیکت را شنیدید، باید متوجه منظور آن بشوید.

8- پیکسل

به کوچک‌ترین واحد تشکیل‌دهنده یک تصویر، پیکسل می‌گویند. درواقع واحد اندازه‌گیری فاصله‌ها در محیط وب پیکسل است و نباید از واحدهای اندازه‌گیری مرسوم نظیر سانتی‌متر برای اندازه‌گیری فاصله بین المان‌های سایت استفاده کرد. درواقع واحد اصلی برای این کار پیکسل می‌باشد. پیکسل یکی از پرکاربردترین اصطلاح تخصصی طراحی سایت درزمینه گرافیک محسوب می‌شود.

9- قالب سایت

یکی از اصطلاحات تخصصی طراحی سایت، قالب سایت است که درواقع طرحی که بر روی سایت پیاده‌سازی شده است، قالب سایت می‌باشد. قالب‌های اختصاصی امکان تغییر ندارند و تغییر دادن آنها با لغو فرآیند پشتیبانی و انعقاد یک قرارداد جدید صورت می‌گیرد.

10- هسته سایت

هسته سایت درواقع موتور اصلی وب سایت است که صفحات بر روی آن ساخته‌شده و قرار می‌گیرد. در هسته سایت می‌توان صفحات را ایجاد کرد، بخش‌های مختلف را مدیریت کرد و به‌صورت کلی هر اتفاقی که بر روی سایت در حال رخ دادن است را می‌توان از این طریق کنترل کرد.

11- نماینده فنی

در قراردادهای تجاری مطمئناً بارها اصطلاح تخصصی طراحی سایت نماینده فنی را مشاهده خواهید کرد. نماینده فنی فردی است که به‌صورت مستقیم با پیمانکار در ارتباط بوده و پیمانکار برای پیگیری مسائل سایت با او ارتباط برقرار می‌کند، نماینده فنی نامیده می‌شود.

12- سئو

اگر در فضا تجارت الکترونیک فعالیت داشته باشید، بارها و بارها اصطلاح تخصصی طراحی سایت سئو را می‌شنوید. سئو مجموعه اقداماتی که برای بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو انجام خواهد شد سئو گفته می‌شود.

سئو یکی دیگر از اصطلاحات تخصصی طراحی سایت
سئو یکی دیگر از اصطلاحات تخصصی طراحی سایت

13- هاست

یکی دیگر از اصطلاحات تخصصی طراحی سایت، هاست است. فضایی که میزبانی سایت بر روی آن ارائه شده‌ هاست نامیده می‌شود. درواقع  هاست ها حجم مشخصی از فضا را به هر سایت ارائه می‌دهند و در صورت پر شدن این فضا صاحب وب سایت موظف است تا به‌منظور افزایش حجم فضای هاست مبلغ جداگانه‌ای را پرداخت کند. عموماً قراردادهای هاست به‌صورت یک ساله است.

دامنه و هاست اصطلاحات تخصصی طراحی سایت
دامنه و هاست اصطلاحات تخصصی طراحی سایت

14- دامنه

دامنه یک اصطلاح تخصصی طراحی سایت به‌حساب می‌آید که معنای آن آدرس اینترنتی یک سایت است که کاملاً شخصی بوده و صاحب سایت باید آن را برای خود نگه دارد. دامنه‌ها یکتا بوده و نمی‌توان دو سایت جداگانه را بر روی یک دامنه ایجاد کرد.

برای خریدهاست و دامنه، ما دو سایت ایران سرور و یا وب رمز را پیشنهاد می‌کنیم. می‌توانید یکی از بسته‌ها را مناسب ِ نیاز خود، انتخاب کنید.

15- نفر ساعت

یک اصطلاح تخصصی طراحی سایت که در بستن قراردادهای تجاری باید به آن توجه داشت، نفر ساعت است. درواقع هر یک ساعت که یک فرد بر روی پروژه مشغول به کار باشد، یک نفر ساعت به‌حساب می‌آید. به‌عنوان‌مثال برای انجام یک پروژه ممکن است یک گرافیست به مدت یک ساعت و یک برنامه نویس به مدت دو ساعت مشغول به‌کار شوند، در این صورت این کار با سه نفر ساعت در حال انجام است.

16. سیستم مدیریت محتوا (CMS)

سیستم مدیریت محتوا نرم‌افزاری است که با استفاده از بانک اطلاعاتی امکان ویرایش، درج و هرگونه تغییری را برای وب سایت شما بدون دانش برنامه نویسی فراهم می‌کند. با استفاده از CMS، مدیر سایت می‌تواند طراحی سایت خود را تغییر دهد.
CMS ها مشکل بالا بودن هزینه طراحی سایت را حل کردند. بنابراین با CMS ها می‌توانید سایت‌های ارزان‌قیمت‌تری را برای خود داشته باشید.
از CMS های معروف می‌توان به وردپرس، جوملا و دروپال اشاره کرد.
همچنین می‌توان با استفاده از برنامه نویسی اختصاصی یک CMS را از پایه کد نویسی کرد که به‌مراتب هزینه‌های بیشتری را در بر دارد.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به اصطلاحات و کلمات تخصصی طراحی سایت انداخته و آن‌ها را به شما معرفی کردیم. تسلط پیدا کردن به معنای این اصطلاحات می‌تواند به شما کمک کند تا به‌عنوان یک طراح سایت بتوانید ارتباط خوبی با کارفرما برقرار کرده و از سوی دیگر اگر کارفرما یک پروژه طراحی سایت هستید، می‌توانید با یادگیری و تسلط پیدا کردن به این اصطلاحات ارتباط مؤثری با مدیر فنی تیم داشته باشید.

سجاد حسین زاده

سجاد حسین زاده

سجاد حسین زاده هستم متولد کرج، در مقطع کارشناسی، در رشته علوم کامپیوتر فارغ‌التحصیل شده‌ام. بنده از سال ۹۴ سابقه حضور در حوزه وب را دارم. و روزبه‌روز در حال رشد و ارتقای خودم تو این زمینه هستم. از علایقم که بخوام به گم: خب واضحه که عاشق کدنویسی و ورزش هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید از این مقاله‌ها هم خوشتان بیاید

ساخت رزومه حرفه‌ای برای یک طراح سایت حرفه ای + نمونه رزومه
مقالات

20 نکته ساخت رزومه حرفه‌ای برای یک طراح سایت + نمونه رزومه

یک طراح حرفه‌ای سایت باید مهارت‌های مهم را فراگرفته و آن‌ها را ارتقا بخشد. در این مطلب بابیان نکاتی شمارا با ساخت رزومه حرفه‌ای همان چیزی که شرکت‌ها می‌خواهند آشنا خواهیم کرد.

چگونه سایت وردپرسی ایمنی داشته باشیم
مقالات

چگونه سایت وردپرسی ایمنی داشته باشیم ۲۵ ترفند امنیت وردپرس

برای افزایش امنیت وردپرس روش‌های مختلفی وجود دارد در این مطلب به ۲۵ ترفند مهم برای امنیت وردپرس اشاره می‌کنیم. و توضیحاتی را در رابطه با هر یک از این روش‌ها به شما ارائه می‌دهیم.